• Apr : 9 : 2012 - Czy pojedyncza dawka psylocybiny może wywołać trwałe zmiany w osobowości?
  • Feb : 8 : 2012 - Dlaczego rodzice mordują swoje dzieci?
  • Dec : 27 : 2011 - Kobiety są z Venus, mężczyzni są z Marsa [część 2/2]
  • Dec : 26 : 2011 - Kobiety są z Venus, mężczyzni są z Marsa [część 1/2]

Dlaczego mezczyzni przez tysiaclecia wiedli prym wsród naszego gatunku? Róznica wydaje sie miec korzenie w biologii naszego organizmu, a jak wiadomo to czym obecnie jestesmy jest efektem ewolucji. Profesor Jerzy Vetulani twierdzi iz podczas orgazmu u kobiet wydziela sie oksytocyna, hormon odpowiedzialny za budowanie relacji i przywiazanie (jakze jest wiec niezbedny do odchowania potomstwa) natomiast u mezczyzn wydziela sie równiez, jednak dziala nieco inaczej. W polaczeniu z testosteronem bowiem… powoduje sennosc. Testosteron blokuje dzialanie serotoniny wlasnie po to, aby mezczyzna po akcie kopulacji, a wiec mozliwym zaplodnieniu samicy, ruszyl dalej w swiat roznosic swoje geny. Natomiast kobieta w tym samym czasie pod wplywem oksytocyny odczuwa przywiazanie do partnera i stara sie go zatrzymac, aby pomógl jej w odchowaniu potomstwa. Takimi prawami rzadzi sie ewolucja, chodzi przeciez o przetrwanie gatunku.

Co wiecej Ken Wilber w swojej ksiazce „Krótka historia wszystkiego” wini testosteron za dwa silne pragnienia, które zywia pod jego wplywem mezczyzni: „zabij” i „uprawiaj seks”. Zasada jest prosta: im wyzszy poziom testosteronu tym wieksza agresja. Ciekawe sa wyniki badan, w których kobiety, którym zaaplikowano testosteron odczuwaja dokladnie ta sama olbrzymia chec do uprawiania seksu i zarazem agresje co mezczyzni. Natomiast mezczyzni spryskani oksytocyna sa porównywalnie wrazliwi i czuli niczym zwyczajowo kobiety.

W rozwoju naszego gatunku doszlo równiez do podzialu ról zenskich i meskich – kiedy mezczyzni chodzili na polowania, kobiety zajmowaly sie zbieractwem jadalnych owoców. Stad wiec u kobiet rozwinela sie zdolnosc do dostrzegania szczególów, mezczyzni natomiast postrzegaja obraz bardziej calosciowo. Która plec przypomni sobie wiecej szczególów odnosnie ubrania jego i jej na pierwszej randce? Oczywiscie kobieta. Mezczyzna natomiast lepiej poradzi sobie z zaplanowaniem dalekiej podrózy.

Cóz mozemy zrobic z tymi róznicami? Zasadniczo nic. Mozemy natomiast oswoic sie z tym faktem i miast ciagle obwiniac siebie nawzajem skupmy sie na zrozumieniu plci przeciwnej. Ujmujac problem slowami Charlesa Levera „Jezeli nie mozesz pokonac muru, zbuduj drzwi”.

Categories: Artykul

Leave a Reply
Pomoc Psychologiczna Online


Uśmiechnij się!


Facebook
Twitter

No public Twitter messages.

Partnerzy

  • Pomoc psychologiczna w internecie
  • Terapia przez internet
  • Psychologist Online
  • Pomoc psychologiczna