• Apr : 9 : 2012 - Czy pojedyncza dawka psylocybiny może wywołać trwałe zmiany w osobowości?
  • Feb : 8 : 2012 - Dlaczego rodzice mordują swoje dzieci?
  • Dec : 27 : 2011 - Kobiety są z Venus, mężczyzni są z Marsa [część 2/2]
  • Dec : 26 : 2011 - Kobiety są z Venus, mężczyzni są z Marsa [część 1/2]

Ostatnimi czasy szczególnie głośno w mediach o przypadkach zabójstw dzieci przez własnych rodziców. Jaki jest psychologiczny mechanizm tego typu zabójstw? Odpowiedzi na to pytanie udziela psychiatra prof. Aleksander Araszkiewicz na łamach Gazety Wyborczej w artykule „Odbiorę ci wszystko co najcenniejsze.

Portret potencjalnego rodzica-zabójcy według profesora to niekoniecznie osoba o zdiagnozowanych zaburzeniach psychicznych. To „człowiek bardzo skupiony na sobie, egoistyczny, niedopuszczający możliwości, że coś może się potoczyć inaczej, niż zaplanował.” Problem ten dotyczy przedstawicieli obojga płci.

Zabójca ma problem z kontrolowaniem emocji, również jego system wartości jest zaburzony. Koncentruje się na tym, aby zrealizować swój plan, czyli pragnie skutecznie się zemścić. A zabijając dzieci odbiera partnerowi to, co najcenniejsze.

Ale rodzice zabijają swoje dzieci również z innego powodu – z troski. Jakkolwiek absurdalnie by to nie zabrzmiało ich intencją jest w rzeczy samej „zadbanie” o los najbliższych. Co więcej robią to z miłości, gdyż chcą ochronić swoje potomstwo przed cierpieniem w tym okrutnym świecie. Zazwyczaj są to osoby z głęboką depresją dostrzegające tylko negatywne aspekty życia. Dla nich śmierć jest jedynym wyjściem z sytuacji.

Dlaczego dzieci są ofiarami nieporozumień między partnerami? Bo rodzice mają w zwyczaju traktować swoje potomstwo przedmiotowo. Stają się one kartą przetargową pomiędzy dwojgiem rodziców, ofiarą pośrednią. Zemsta w rzeczywistości jest skierowana na partnera.

Categories: Artykul

Leave a Reply
Pomoc Psychologiczna Online


Uśmiechnij się!


Facebook
Twitter

No public Twitter messages.

Partnerzy

  • Pomoc psychologiczna w internecie
  • Terapia przez internet
  • Psychologist Online
  • Pomoc psychologiczna