• Apr : 9 : 2012 - Czy pojedyncza dawka psylocybiny może wywołać trwałe zmiany w osobowości?
  • Feb : 8 : 2012 - Dlaczego rodzice mordują swoje dzieci?
  • Dec : 27 : 2011 - Kobiety są z Venus, mężczyzni są z Marsa [część 2/2]
  • Dec : 26 : 2011 - Kobiety są z Venus, mężczyzni są z Marsa [część 1/2]

Badania amerykańskich naukowców sugerują, że już jednokrotne zażycie substancji psychoaktywnej zwiększa otwartość na doświadczenia i zmiana ta utrzymuje się miesiącami.

Osobowość dojrzałą uważa się za trwale ukształtowaną po osiągnięciu 30 roku życia. Jednakże badania lekarzy ze szpitala uniwersyteckiego przy uniwersytecie Johna Hopkinsa sugerują, iż osobowość może być bardziej elastyczna. Niemalże 60% dorosłych badanych którym zaaplikowano pojedynczą dawkę psylocybiny doświadczyła znacznej zmiany osobowości, a dokładniej w wymiarze otwartości na doświadczenia. Ta zmiana utrzymała się ponad rok (tyle trwały badania) a badacze skłonni są podejrzewać, że zmiana ta jest permanentna.

Otwartość na doświadczenia jest jednym z pięciu głównych komponentów osobowości obok sumienności, ekstrawersji, ugodowości i neurotyzmu. Otwartość na doświadczenie to wymiar, który opisuje tendencję jednostki do poszukiwania doświadczeń i ich pozytywnego wartościowania, tolerancję dla nowości i ciekawość poznawczą. Otwartość odzwierciedla więc uznanie dla sztuki, przygód, nietypowych pomysłów, wyobraźni, ciekawości i różnorodności doświadczeń. Osoby o niskiej otwartości charakteryzuje konwencjonalizm i konserwatyzm.

Jeżeli już mówimy o zmianach w wymiarze  otwartości na doświadczenia to w wieku dorosłym mamy do czynienia z jej obniżaniem się wraz z wiekiem. Psylocybina wydaje się więc wielce obiecującym lekiem.

Badacze mają jednak kilka zastrzeżeń względem wyników jakie uzyskali. Niemal wszyscy spośród badanych uważali siebie za religijnych i ponad połowa z nich miała wykształcenie wyższe. Nie wiadomo więc czy wyniki są reprezentatywne dla całego społeczeństwa. Ponadto kilku uczestników badania zgłosiło niepokój podczas sesji z psylocybiną choć nikt nie uskarżał się na długotrwałe skutki. Może to sugerować, że psylocybina może nie być idealnym środkiem leczniczym. Jednakże biorąc pod uwagę jej zdolność do zmiany tego wymiaru osobowości który wydawał się dotychczas niemożliwy do zmienienia sprawia, że ów psychodelik zdecydowanie zasługuje na dalsze badania.

Więcej informacji znajdziesz w:
KA MacLean, MW Johnson, and RR Griffiths. 2011. “Mystical experiences occasioned by the hallucinogen psilocybin lead to increases in the personality domain of openness.“ Journal of Psychopharmacology, 29 Sept.

Categories: Artykul

Leave a Reply
Pomoc Psychologiczna Online


Uśmiechnij się!


Facebook
Twitter

No public Twitter messages.

Partnerzy

  • Pomoc psychologiczna w internecie
  • Terapia przez internet
  • Psychologist Online
  • Pomoc psychologiczna